czwartek, 25 czerwca 2015

PIERCING,CZYLI KOLCZYKOWANIE UCHA-JAKIE SĄ RODZAJE PRZEKUĆ ?

  Sposób przekłucia : 

Ucho nie ma żadnych "wyznaczonych" miejsc przekłuwania.Wszystko zależy tu od naszej wyobraźni.Ponadto jest tyle rodzajów kolczyków,ile miejsc przekłuć.Na początku opiszę procedurę,która przebiega w wypadku każdego przekłucia,następnie na dole notki znajda się szczegółowe info na temat ważniejszych typów przekłuć.

/1/ Piercer zaznacza miejsce przekłucia
/2/ Zaciska"szczypce"na naszym uchu
/3/ W środek"szczypiec"wbija igłę
/4/ Kolczyk zostaje włożony
/5/ Kółeczko zostaje zaciśnięte/kulki zostają zakręcone

Czas gojenia się :

Czas gojenia jest uzależniony od miejsca przekłucia.Może wahać się od miesiąca (miękka partia ucha),do nawet roku (tunele).Ponadto jest to bardzo indywidualna sprawa i u każdego czas gojenia jest inny.Szczegółowy i standardowy czas potrzebny na zagojenie poszczególnych kolczyków zostanie opisany na dole notki po każdym z typów :)

Pielęgnacja :

Pochopnie przyjęło się,że uszy goją się najłatwiej i najkrócej.Jak już jednak napisałam,nic bardziej mylnego! Uszy są najbardziej narażone na podrażnienia-mróz,słońce,szarpanie,obijanie,od innych części ciała,dlatego należy dbać o nie szczególnie.


!1! Po przekłuciu może pojawić się opuchlizna,dlatego na początku piercer zakłada większe kolczyki.

!2! Przekłute miejsce przez pierwsze dni po przekłuciu-najlepiej przez około tydzień należy przemywać ciepłą wodą z mydłem,co 2-4 godziny.Potem gdy rana będzie już trochę zagojona należy zmieniać tą częstotliwość do okołu 2 razy dziennie.

!3! Dwa razy dziennie (na początku częściej) przekłute miejsce należy smarować maścią.

Aby zapobiec infekcji :

Ryzyko infekcji ucha jest stosunkowo duże.Aby ograniczyć je do minimum :

=1 Myj dokładnie ręce mydłem antybakteryjnym np."Provon" przed dotknięciem uszów.


=2 Nie dotykaj za czesto biżuterii i nie baw się nią w okresie gojenia.


=3 Uważaj na włosy,aby nie dotykały kolczyka i nie plątały się w niego! Najlepiej spinać je spinką lub robić w kucyk.


=4 Przy zdejmowaniu ubrań uważaj żeby nie zahaczyć nimi o kolczyk.

=5 Myj głowę pod letnią wodą.



=6 Nie doprowadź do kontaktu kolczyka z kosmetykami !


A oto przykłady przekłucia ucha (i bardziej szczegółowe info)

Standard Lobe -kolczyk,który goi się najszybciej-około miesiąca-z uwagi na to,że mieści się w miękkim płatku ucha,jest to również najmniej bolesne z miejsc przekłuć.



Industrial -tutaj sprawa wygląda nie co inaczej :)Są różne szkoły zakładania Industrial'a do ucha.Niekiedy robi się dwie dziury i od razy wsadza się kolczyk a innym razem-zakłada się najpierw dwa "prowizoryczne" kółka,czeka się do momentu całkowitego zagojenia ucha i dopiero następnie zakłada się już ten wymarzony pręt :)



Tunnels -kolczyk budzący największe konsekwencje-u jednych wywołuje wstręt,u innych zachwyt.Jego szerokość waha sie od 4 mm do nawet 3 cm,bądź i więcej-w sumie nie matu ograniczeń-raczej zależy to od elastyczności i wytrzymałości ucha :) To właśnie tunele goją się najdłużej,wymagają najwięcej pracy.Sposobów ich zakładania jest kilka.W stanach robi się niekiedy zwyczajnie "operacje" ze znieczuleniem miejscowych,gdzie ucho jest "wykrawane",a kolczyk  wkładany w nie.U nas jednak sprawa wygląda nieco inaczej.Okres gojenia tunelu jest wyjątkowo długi,czasem ucho potrafi goić się nawet rok.

Helix -Kolczyk stosunkowo przyjemny w gojeniu,nie ma z nim żadnych większych fanaberii,czas gojenia utrzymuje się do około 2 miesięcy.


Traugus -Jest to najbardziej bolesne miejsce przekłucia ucha.Zależy to jednak od grubości przebijanego płatka.Jeżeli jest on gruby musi przebijać się kilka warstw.Jednak goi się stosunkowo krótko i również przyjemnie.Od 3-6 miesięcy.Możliwe jest aby zamiast sztyftu umieścić tam również kółeczko,które wygląda równie efektywnie ;)



Forwoed Helix -kolczyk przyjemny dla tych którzy nie posiadają zbyt dużej ilości włosów.Niestety ci którzy mają bujną czuprynę mogą mieć spore kłopoty z gojeniem z uwagi na plątanie się włosów i tym samym nieustanny kontakt z bakteriami.Samo przekłucie nie jest bolesne,kolczyk goi się od 2-4 miesięcy.



Vertical Traugus -sprawa ma się tak samo jak w przypadku TRAUGUSA,z ta różnicą,że przekłucie nie boli,aż tak bardzo z uwagi na to,że nie trzeba przekłuwać wszystkich warstw chrząstki.Jedyne co może boleć w tym kolczyku to jego zakładanie,które jest dosyć nieprzyjemne...Czas gojenia 3-6 miesięcy.



Anti Helix -kolczyk,którego założenie jest stosunkowo proste i mało bolesne czas gojenia wynosi 4-6 miesięcy.


Anti Traugus -na wstępie mówię,że przebicie nie boli nawet w połowie tyle ile to co dzieje się później z tym kolczykiem ;) Ucho puchnie jak balon jest cholernie czerwone.Goi się ciężko,dlatego lepiej zakładać na początek większe kółko żeby zmienię je później na mniejsze,bądź sztyft...Okres gojenia się 3-5 miesięcy.


Rook -sytuacja podobna jak w Anty Helixie :)czas gojenia się od  4 do 6 miesięcy.


Conch -kolczyk bardzo trudny do założenia i przebicia i równie ciężko się goi z uwagi na grubość przebicia.Często występuje tam martwica,sinica...Czas gojenia się od 6 do miesięcy nawet do roku.



Daith -przyjemny kolczyk,dobrze się goi,łatwo zakłada,a przekłucie nie boli.Okres gojenia stosunkowo krótki 2-4 miesięcy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz